Nezaradené

Vytvorenie Webstránky Zadarmo: Prečo je WordPress Najlepší?

Ako vytvoriť profesionálnu webovú stránku zadarmo: Sprievodca krok za krokom

V dnešnej digitálnej dobe je webová stránka nevyhnutná pre každú firmu alebo jednotlivca, ktorý sa chce presadiť na internete. Náklady na prenájom profesionálneho webového dizajnéra však môžu byť pomerne vysoké, takže mnohí ľudia sa cítia ohromení a znechutení. Našťastie je k dispozícii niekoľko bezplatných nástrojov na tvorbu webových stránok, ktoré uľahčujú vytvorenie profesionálne vyzerajúcej webovej stránky bez toho, aby ste museli preplatiť banku. V tomto sprievodcovi vám krok za krokom ukážeme, ako si zadarmo vytvoriť profesionálnu webovú stránku, vrátane všetkého od výberu správnej platformy až po návrh stránky, pridanie obsahu a optimalizáciu pre vyhľadávače. Bez ohľadu na to, či ste majiteľom malej firmy, blogerom alebo pracovníkom na voľnej nohe, táto príručka vám poskytne všetky nástroje a znalosti potrebné na vytvorenie úžasnej webovej stránky, ktorá vám pomôže vyniknúť na preplnenom online trhu. Tak sa do toho pustite!

Úvod do tvorby profesionálnej webstránky zadarmo

Tvorba profesionálnej webstránky môže byť časovo náročná a drahá, ale nemusí byť. Existuje mnoho bezplatných nástrojov, ktoré vám umožnia vytvoriť si svoju vlastnú webstránku, ktorá sa bude podobať na profesionálne navrhnutú stránku. Tento postup krok za krokom vám ukáže, ako vytvoriť profesionálne vyzeralú webstránku zadarmo, bez toho, aby ste museli investovať veľa času a peňazí. Vďaka tomu, že vývoj webstránok sa v posledných rokoch zjednodušil, je možné vytvoriť si vlastnú webstránku bez toho, aby ste museli mať odborné znalosti v oblasti dizajnu alebo programovania.

Výhody tvorby profesionálnej webstránky zadarmo

Existuje mnoho výhod pri tvorbe profesionálnej webstránky bez toho, aby ste museli investovať veľa peňazí. Niektoré z týchto výhod zahŕňajú:

### 1. Úspora času a peňazí

Jedným z najväčších benefitov tvorby profesionálnej webstránky zadarmo je úspora času a peňazí. Nie je potrebné platiť profesionálneho dizajnéra alebo vývojára pre vytvorenie webstránky. Namiesto toho si môžete vybrať jednu z mnohých bezplatných platform na tvorbu stránok a vytvoriť si vlastnú webstránku.

### 2. Samostatnosť a kontrola

Výhodou tvorby vlastnej webstránky je aj to, že máte úplnú kontrolu nad tým, ako bude vyzerať a aký obsah bude obsahovať. Môžete si vybrať farby, obrázky, fonty a mnoho ďalších vecí, ktoré sú dôležité pre vašu značku a vašu spoločnosť. Samostatnosť vám tiež umožní aktualizovať a úpravovať svoju webstránku podľa potreby.

### 3. Zlepšenie online prítomnosti

Profesionálne navrhnutá webstránka vám môže pomôcť zlepšiť vašu online prítomnosť a pomôcť vám zaujať pozornosť vašich cieľových skupín. Ak máte webstránku, ktorá je vizuálne príjemná a obsahuje kvalitný obsah, môže to prilákať viac návštevníkov a potenciálnych zákazníkov.

Výber správnej platformy na tvorbu webstránky

Existuje mnoho bezplatných platform na tvorbu webstránok, z ktorých si môžete vybrať. Medzi najobľúbenejšie a najjednoduchšie platformy patria:

### 1. WordPress

WordPress je jednou z najpoužívanejších platform na tvorbu webstránok na svete. Je to open-source platforma, ktorá umožňuje používateľom vytvárať blogy, webové stránky a e-commerce stránky. Je to veľmi flexibilná platforma, ktorá má mnoho bezplatných a platených pluginov a tém, aby ste mohli prispôsobiť svoju webstránku podľa vašich potrieb.

### 2. Wix

Wix je platforma na tvorbu webstránok, ktorá umožňuje používateľom rýchlo a jednoducho vytvoriť si vlastnú webstránku. Má mnoho prednastavených šablón a umožňuje používateľom prispôsobiť si svoju webstránku podľa svojich potrieb. Wix je vhodný pre malé a stredné podniky, blogerov a freelancerov.

### 3. Weebly

Weebly je platforma na tvorbu webstránok, ktorá je jednoduchá a prehľadná. Má mnoho prednastavených šablón a umožňuje používateľom prispôsobiť si svoju webstránku. Weebly je vhodný pre malé a stredné podniky, blogerov a freelancerov.

Výber názvu domény a poskytovateľa hostingových služieb

Keď ste vybrali platformu na tvorbu webstránky, musíte si vybrať aj názov domény a poskytovateľa hostingových služieb. Názov domény by mal byť krátky, jednoduchý a ľahko zapamätateľný. Môžete si kúpiť názov domény od poskytovateľa hostingových služieb alebo od samostatného poskytovateľa.

Hostingové služby sú potrebné pre to, aby váš web bol dostupný online. Existuje mnoho poskytovateľov hostingových služieb, ktoré ponúkajú rôzne balíky a ceny. Pri výbere poskytovateľa hostingových služieb sa uistite, že majú stabilné pripojenie a 24/7 podporu.

Návrh webstránky

Keď máte zvolenú platformu na tvorbu webstránky a hostingové služby, môžete začať s návrhom svojej webstránky. Tu sú niektoré veci, ktoré by ste mali zvážiť:

### 1. Farby a fonty

Farby a fonty sú dôležité pre vašu webstránku, pretože môžu ovplyvniť návštevníkov, aby zostali na vašej stránke. Vyberte si farby a fonty, ktoré sa hodí k vašej značke a ktoré vám pomôžu vyniknúť.

### 2. Šablóny

Väčšina platforiem na tvorbu webstránok má mnoho prednastavených šablón, ktoré vám pomôžu vytvoriť svoju webstránku rýchlo a jednoducho. Vyberte si šablónu, ktorá sa hodí k vašej značke a ktorá bude pre vašich návštevníkov príťažlivá.

### 3. Obrázky a videá

Obrázky a videá môžu pomôcť zaujať pozornosť vašich návštevníkov a urobiť vašu webstránku vizuálne príjemnejšou. Vyberte si kvalitné obrázky a videá, ktoré sa hodí k vašej značke a ktoré vám pomôžu vyniknúť.

Pridanie obsahu na webstránku – stránky, blogy a galérie

Keď máte hotový návrh vašej webstránky, môžete začať s pridaním obsahu. Tu sú niektoré veci, ktoré by ste mali zvážiť:

### 1. Stránky

Vytvorte si základné stránky, ktoré budú obsahovať informácie o vašej spoločnosti alebo vašom blogu. Medzi najdôležitejšie stránky patria Úvodná stránka, O nás, Produkty alebo Služby, Kontakt a Ďalšie informácie.

### 2. Blog

Blog môže byť skvelý spôsob, ako prilákať návštevníkov na vašu webstránku a zdieľať svoje myšlienky a názory. Vytvorte si blogovú stránku a začnite pridávať príspevky, ktoré sa týkajú vašej značky alebo vašej oblasti záujmu.

### 3. Galérie

Galérie môžu byť skvelým spôsobom, ako prezentovať svoje produkty alebo služby. Vytvorte si galériu, kde budete môcť zdieľať obrázky a videá s návštevníkmi vašej webstránky.

Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO)

Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO) je dôležitá pre to, aby vaša webstránka bola viditeľná vo vyhľadávačoch a zaujala pozornosť vašej cieľovej skupiny. Tu sú niektoré veci, ktoré by ste mali zvážiť pri optimalizácii pre vyhľadávače:

### 1. Kľúčové slová

Kľúčové slová sú dôležité pre SEO, pretože pomáhajú vyhľadávačom určiť, čo je vaša webstránka. Vyberte si kľúčové slová, ktoré sa týkajú vašej značky alebo vašej oblasti záujmu.

### 2. Meta popisy

Meta popisy sú krátke popisy vašej webstránky, ktoré sa zobrazia vo vyhľadávačoch. Vyberte si krátke, ale výstiž

 

Vytvorte si vlastný web alebo e-shop takmer zadarmo

 

Radi by ste si sami vytvorili vlastný web alebo e-shop. Rozmýšľate však, kde začať? Už ste si kúpili svoju doménu. Ale teraz máte dilemu, aký nástroj použiť na vytvorenie webu. Začiatky bývajú ťažké, ale so správnymi nástrojmi môžu byť jednoduchšie a dokonca zábavné. Ukážeme vám, aké máte možnosti. A zaobídete sa pritom bez jediného riadku kódu. To znamená, že váš sen mať blog, firemný web alebo e-shop si zvládnete splniť aj sami. Nepotrebujete milióny na účte ani programátora. Poďme sa pozrieť na porovnanie nástrojov, ktoré máte k dispozícii.

 

Existujú 2 základné rozdelenia platforiem na tvorbu webu. Prvé poskytujú hosting a druhé ho neposkytujú. To znamená, že musíte mať vlastný.

vytvorenie webstránky zadarmo

Výhodou platforiem, ktoré hosting poskytujú je stabilita. V prvom rade máte k dispozícii podporu, ktorú môžete využiť kedykoľvek. Šanca, že vám padne stránka je nízka, priam až nulová. Nevýhodou na druhej strane je, že musíte platiť mesačný poplatok, ktorý môže prevyšovať váš rozpočet. Ten je najmä na začiatku podnikania celkom napätý.

 

Využijete slovenskú/českú alebo radšej zahraničnú platformu? Tu si zvážte najmä vaše jazykové znalosti. Cítite sa na CMS-ko (redakčný systém) v angličtine?

 

Pri tvorbe webu máte naozaj more možností. Môžete si nadizajnovať web priamo u seba v počítači a potom ho zavesiť na internet. K dispozícii je aj kvantum online služieb, ktoré často fungujú na jednoduchom princípe. Ide o tzv. drag&drop systémy, kedy len posúvate objekty (napr. texty, fotky) tam, kde ich chcete mať umiestnené na konkrétnej podstránke. Treťou možnosťou je nájsť nejaký open-source softvér online. Existujú platené aj neplatené systémy, ktoré vám dovolia si stránku prispôsobiť pomocou rôznych tém, doplnkov, či modulov.

 

Slovenské a české platformy s hostingom

 

Jednoduchý web za 5 minút s Webnode.sk

 

Už 22 miliónov používateľov využilo Webnode.sk na svoj web. To teda nie je málo. Spoločnosť na trhu pôsobí už od roku 2008. Vo svojom slogane tvrdia, že je to také jednoduché, že už za 5 minút môžete mať vlastný web. Samozrejme, jednoduchý web. To však neznamená, že Webnode si neporadí so zložitejšími požiadavkami. Môžete si v ňom vytvoriť aj web aj internetový obchod. Bude responzívny, a teda sa bude pekne zobrazovať aj na mobilných zariadeniach, ako sú telefóny a tablety. Toto je naozaj dôležité, vzhľadom na to, že návštevnosť cez smartfóny stále stúpa.

vytvorenie webstránky zadarmo google

Služba ponúka 51 tém, resp. šablón, z ktorých si môžete vybrať. Tie viete ďalej upravovať. Šablóna má základný náčrt štruktúry webu. Tie sú z dizajnovej stránky pekné a moderné. Nepotrebujete žiadne technické znalosti ani nič inštalovať. Všetko urobíte pohodlne vo vašom internetovom prehliadači, na ktorý ste zvyknutý. Nespornou výhodou je, že na Webnode.sk nemáte reklamy, takže vás a ani vašich zákazníkov nebudú vyrušovať.

 

Nástroj zahŕňa aj pokročilé techniky na SEO, takže vaša stránka bude optimalizovaná pre rôzne vyhľadávače. Je vhodný pre osobné stránky – ako napr. blog, fotogalériu, ale aj firemné stránky. Zaujímavá je však aj možnosť vytvorenia e-shopu.

 

Ceny osobných alebo firemných stránok sa začínajú hýbať od 4,95 € /mesiac. Doménu môžete použiť vlastnú, prípadne si zaregistrovať novú priamo cez Webnode.sk. Najmenší balíček služieb je vhodný pre začínajúcich podnikateľov alebo freelancerov.

 

Vyššie balíky služieb vám navyše dovolia prevádzkovať web vo viacerých jazykoch. Tu sa musíte zamyslieť, ktoré jazyky potrebujete na zasiahnutie vašej cieľovej skupiny.

 

Ceny e-shopov sú trošku vyššie, nakoľko e-shop je omnoho komplexnejší než obyčajný web. V Mini balíku dostanete možnosť mať 1 e-mail a predávať 100 produktov, samozrejmosťou je využívanie platobných kariet. V drahších balíčkoch sú zahrnuté funkcie ako zálohovanie dát, štatistiky, import a export produktov a varianty produktov. Podrobnejšie info nájdete v ich cenníku.

 

Nevýhodou Webnode.sk je však to, že si daný balíček musíte zakúpiť minimálne na rok. Na druhú stranu prvý rok máte doménu zdarma pri objednaní ktoréhokoľvek z nich.

 

Samozrejme, môžete si prevádzkovať web aj úplne zdarma. Avšak fungovali by ste na ich subdoméne – vasnazov.webnode.sk. Pokiaľ chcete mať firemnú stránku, určite vám odporúčame kúpiť si vlastnú doménu, aby ste vyzerali profesionálne.

 

A na záver ešte spomenieme, že ak si zakúpite balíček a nebude vám služba vyhovovať, tak do 15 dní vám vrátia plnú sumu. Tým pádom, môžete ich služby vyskúšať úplne zdarma.

 

Vyklikajte si svoj internetový obchod cez ClickEshop.sk

 

ClickEshop.sk ponúka 15-dňovú skúšobnú dobu, aby ste si službu otestovali. K dispozícii je kompletný balík služieb, ktorý zahŕňa web alebo e-shop, grafické šablóny, hosting a aj e-mail. Môžete rátať s aktualizáciami, zákazníckou podporou a SEO nastaveniami. Obsah upravujete priamo cez vzhľad web stránky pomocou drag&drop funkcie. Všetky šablóny sú responzívne.

 

Výhodné je určite aj prepojenie so sociálnymi sieťami ako Facebook, Twitter a Google+. Funkcia exportu do internetových katalógov ako Heureka.sk či Najnakup.sk vám uľahčí prácu a pomôže zvýšiť predaj. Cena e-shopov sa začína od 5,90 eur na mesiac, pričom web môžete prevádzkovať už od 2,90 na mesiac.

 

Cenovo výhodné oldschool riešenie Weblahko.sk

 

Spoločnosť Websnadno.cz pôsobí na českom trhu už od roku 2004 a eviduje viac ako 700 000 webových stránok. Na ich slovenskej stránke Weblahko.sk si môžete taktiež vytvoriť stránku bez schopnosti programovať.

 

Výhodou oproti Webnode.sk je väčší objem uložených dát pri nižších cenách. Ponúkajú 4 balíky: Free, Easy, Professional a Business. Vlastnú stránku si tak môžete vytvoriť a prevádzkovať za 1,99 eur za mesiac. V balíku Business si môžete vytvoriť aj e-shop.

tvorba internetovej webstránky zadarmo

V balíku Free, podobne ako aj pri iných takýchto službách, dostanete k dispozícii subdoménu vasnazov.websnadno.cz. Avšak rátajte s tým, že pri verzii zdarma vám na webe bude vyskakovať komerčná reklama.

 

Stránka spoločnosti je tak trochu oldschool – trochu neprehľadná a zastaraná. Tým pádom potrebujete trpezlivosť aj na samotný administračný systém, ktorý sa nesie v podobnom duchu.

 

simplesite.com pre web alebo e-shop

 

Jedna z prvých informácií, ktorú sa dočítate na ich webe je, že ich vyskúšalo už 18 miliónov ľudí. Nepíšu však, koľko klientov im aj reálne ostalo. Tak ako zvyšné 2 nástroje ponúka možnosť mať web úplne zadarmo, avšak znovu na subdoméne simplesite.com.

 

Medzi balíkmi, ktoré ponúka, sú Základný (zdarma), Pro (11,95 € /mesiac) a E-commerce (26,95 €/ mesiac). Pre porovnanie – balík Pro vám umožňuje v e-shope predávať 5 produktov, pri balíku E-commerce je to neobmedzený počet. Pri balíku Pro si môžete zaregistrovať 5 vlastných e-mailových adries. Samozrejmosťou je využitie služby Paypal. Služby si môžete zakúpiť na mesiac, 3 mesiace alebo na celý rok.

 

Váš web alebo e-shop bude s touto službou taktiež optimalizovaný aj pre mobilné zariadenia. K dispozícii sú šablóny, z ktorých si môžete vybrať a upraviť ich jednoduchým spôsobom.

 

 

Toto boli niektoré slovenské a české nástroje, ktoré môžete využiť. Každý z nich poskytuje možnosť vytvorenia webu aj e-shopu. Všetky 4 služby ponúkajú hosting, takže nepotrebujete vlastný. Máte teda o starosť menej! Nijaké porovnanie vám však nepomôže, pokiaľ si dané služby nevyskúšate na vlastnej koži a vlastnom počítači.

 

Pozrime sa teraz na zahraničné možnosti. Často sú to veľké systémy, ktoré ponúkajú oveľa viac funkcií. Jediným problémom môže byť už spomínaná jazyková bariéra.

 

 

Jednorožec medzi domácimi – MioWeb.cz

 

Áno, v rámci tohto článku sme doma aj v Českej republike. Na rozdiel od ostatných služieb, o ktorých sme si hovorili, MioWeb.cz nemá vlastné CMS rozhranie. Pokiaľ chcete využívať jeho služby, potrebujete si predtým zakúpiť hosting u jedného z poskytovateľov. Následne si nainštalujete redakčný systém a balík od MioWeb.

 

Vizuálny editor a responzívne šablóny sú jedny z hlavných predností MioWebu. Editor si zadarmo vyskúšate priamo na ich webe. Platforma funguje prostredníctvom zahraničného open source redakčného systému WordPress, o ktorom si viac povieme nižšie. Vďaka tomu si môžete inštalovať pluginy a vychytávky ako bežný používateľ WordPressu, a tak si vylepšovať svoj web. Avšak nástroj nie je vhodný na tvorbu e-shopov, autobazárov alebo realitných portálov.

 

Ako väčšinu slovenských či českých web riešení, aj MioWeb si môžete predplatiť. S tým rozdielom, že poplatok za využívanie je jednorazový. Službou navyše je potom zákaznícka a technická podpora, za ktorú platíte každý ďalší rok využívania systému, ak teda máte o službu záujem.

 

 

Zahraničné platformy aj s hostingom

 

E-shop so Shopify

 

Vedeli ste, že Shopify vznikol z pôvodného nápadu jeho zakladateľov urobiť e-shop so snowboardmi? Do roku 2015 sa cez internetové obchody vytvorené v Shopify predal tovar a služby v hodnote viac ako 10 miliárd dolárov. Túto službu si môžete vyskúšať na 14 dní zadarmo.

Výhodou je moderný dizajn a šablóny. Tie sú platené aj neplatené. Základný balík služieb obsahuje zákaznícku podporu 24/7, účty pre 2 zamestnancov, web stránku a blog. Tento balík vás bude stáť 29,- dolárov mesačne.

BigCommerce – špeciálne pre e-shopy

 

Výsledky Bigcommerce hovoria, že cez ich e-shopy sa predal tovar vo výške 8 miliárd dolárov. Na vyskúšanie môžete využiť 15-dňovú skúšobnú dobu. Základný balík vás bude stáť 29,95 dolárov mesačne. Ten zahŕňa samotný e-shop, ale aj hosting a podporu 24/7.

 

Zaujímavé je, že už v tomto balíku máte k dispozícii neobmedzený počet zamestnaneckých účtov. Obsahuje aj blog, možnosť darčekových a zľavových kupónov, prepojenie so sociálnymi médiami a integráciu napr. s Mailchimpom alebo online chatom.

vytvorenie web stránky zdarma

 

 

Zahraničné platformy bez hostingu

 

Najpopulárnejší nástroj WordPress

 

WordPress je asi najznámejšia platforma na tvorbu web stránok na svete. Začal ako jednoduchý nástroj na tvorbu blogov. Rozvinul sa pridaním obrovského množstva tém a šablón, ktoré používajú milióny ľudí po celom svete.

 

Je to služba bez hostingu, takže ten si budete musieť zakúpiť zvlášť. Na výber máte online službu alebo bezplatný softvér. Výhoda WordPress je, že má širokú základňu používateľov. Tým, že je to open-source systém, majú všetci prístup a možnosť vyvíjať nové témy či pluginy (funkcie). Práve jadro softvéru je vyvíjané dobrovoľníkmi.

 

Moduly a témy umožňujú pretvoriť stránku na prakticky čokoľvek, čo si viete predstaviť. Pluginy a doplnky existujú asi na všetko – na preklady, na optimalizáciu vo vyhľadávačoch, na štatistiky o používateľoch, na affiliate reklamu, atď. Široká základňa užívateľov je perfektná, najmä pri riešení problémov. Tie si viete vyhľadať na rôznych fórach a v návodoch.

 

Samotný WordPress softvér ponúka aj slovenčinu, o to jednoduchšia bude tvorba vášho webu. WordPress používa na svoj blog napr. aj Yahoo, BBC America, Xerox, UPC či PlayStation.

 

Jednoduchší open-source Joomla!

 

Joomla! je open-source softvér, ktorým ľahko zvládnete spravovať svoj obsah. Má bezplatné aj platené moduly, ktoré vám umožnia vyšperkovať základný dizajn. Zaujímavé funkcie, ktoré tento softvér má, sú jednoznačne správa bannerov, viacjazyčná podpora alebo rýchle načítavanie stránok.

 

Dynamická komunita, ktorá miluje tento nástroj, má fóra, organizuje pravidelné stretnutia a dokonca publikuje magazín, takže o zdroje informácií nie je núdza. Počas 90 dní môžete otestovať, či sa vám tento softvér páči. Ak áno, prejdete potom na doménu a hosting podľa vášho výberu. Joomlu môžete nájsť na viacerých známych weboch ako MTV alebo Linux.

Drupal pre zdatnejších používateľov

 

Drupal je, podobne ako WordPress, zadarmo a tvorený širokou komunitou. Umožňuje ľahkú tvorbu a správu webov bez technického vzdelania. Nepotrebujete znalosť programovania. No môže trvať dlhšie, kým sa ho naučíte používať. Sami sa netaja, že je určený najmä pre zdatnejších používateľov. Tento nástroj používa napr. aj Google, Twitter, Yahoo, NASA a mnohí ďalší.

 

 

Teraz už poznáte niektoré z vašich možností, a to sme spomenuli iba tie najznámejšie. Je ich neúrekom. Okrem vyššie spomenutých fungujú ešte aj ďalšie jednoduché a pekné platformy ako Wix alebo Weebly. Najlepšie však je si ich naozaj vyskúšať. Musí sa vám so systémom dobre pracovať. Okrem toho už v pri samotnej skúšobnej verzii zistíte, aká je zákaznícka podpora danej firmy a pod. My vám prajeme veľa šťastia a kopu krásnych webov!

 

 

vytvorenie webstránky zadarmo

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *