Nezaradené

Tvorba webstránok 2022 – Web zadarmo alebo na mieru?

Súčasný svet sa riadi heslom: Kto nie je na internete, akoby ani nebol.“ Toto motto sa ešte viac spája s biznisom. Prostredníctvom internetu sa najrýchlejšie predávajú produkty, najlepšie sa komunikuje so zákazníkom a najefektívnejšie sa šíri reklama. Práve z tohto dôvodu je priam nutnosťou mať kvalitnú webstránku.

Základy vývoja webu – dôležité pojmy

 

Čo je to IP adresa?

IP adresa je úzko spojená s internetom. Konkrétne je to skratka pre adresu internetového protokolu. Každé internetové zariadenie má svoju IP adresu, pre rozpoznanie od miliárd webových stránok a zariadení, ktoré využívajú internet. Princíp je rovnaký ako napríklad pri posielaní pošty. V prípade internetu sa však zasielajú údaje. Do vyhľadávača zadáte hľadaný výraz, a váš počítač pošle žiadosť na DNS servery, ktoré vyhľadajú hostiteľa. V prípade, že chcete navštíviť stránku idcrew.sk, do vyhľadávača zadáte www.idcrew.sk, a váš počítač odošle žiadosť na DNS servery, ktoré tú stránku vyhľadajú.

 

Čo znamená http?

Skratka http znamená hypertextový prenosový protokol. Úlohou tohto protokolu je komunikácia medzi serverom a užívateľským webovým prehliadačom. Princíp komunikácie spočíva v tom, že komunikácia medzi prehliadačom a serverom je postavená na tom, že prehliadač žiada server o URL adresu, ktorý ju má prehliadaču následne doručiť, aby si ju koncový užívateľ mohol prehliadnuť.

 

Čo je kódovanie?

Kódovanie sa priamo vzťahuje na písanie kódu pre servery a aplikácie pomocou programovacích jazykov. Programovacie jazyky sa nazývajú preto jazykmi, pretože zahŕňajú slovnú zásobu a gramatické pravidlá na komunikáciu s počítačmi. Taktiež zahŕňajú špeciálne príkazy, skratky a interpunkcie, ktoré môžu čítať iba zariadenia a programy. Každý softvér je napísaný aspoň jedným kódovacím jazykom. Kódovacie jazyky sa rozdeľujú do dvoch kategórií, buď je to front-end alebo back-end.

 

Čo znamená front-end?

Front-end softvérového programu alebo webovej stránky je všetko, s čím používateľ komunikuje. Zjednodušene znamená front-end to, s čím sa návštevník stránok stretáva. V prípade front-end pracujú vývojári webových stránok na strane používateľa. Front-end webovej stránky by mal byť veľmi ľahko použiteľný. Vývoj front-endu je veľmi komplikovaný, pretože webová stránka pre mobilné zariadenie musí byť vyvinutá inak, ako pre počítač.

 

Čo znamená back-end?

Back-end je presný opak front-endu. Návštevník webových stránok sa s back-endom nestretáva. Back-end je tá časť aplikácie, cez ktorú admin vykonáva správu webových stránok. Najčastejšie sa back-end používa pri e-shopoch. Cez administráciu sa pridávajú nové produkty a upravujú ich vlastnosti. Prostredníctvom back-endu  vykonávame všetko, čo potrebujeme na udržiavanie webovej stránky.

 

Čo znamená CMS?

Veľmi dôležitou súčasťou webovej stránky je „content management system” (CMS). Ide o webovú aplikáciu alebo program, ktorý slúži na jednoduché upravovanie webového obsahu. Prostredníctvom tohto systému môžu viacerí užívatelia spravovať obsah blogu alebo webovej stránky, pričom sa dá určiť aj to, kto, a do akej miery môže upravovať obsah webovej stránky.

 

Čo znamená kybernetická bezpečnosť?

Neoddeliteľnou súčasťou internetu je bezpochyby bezpečnosť. Vždy sa nájde niekto, kto hľadá slabé miesta, ktoré by využil na získanie citlivých informácií, ktoré by mu mohli priniesť prospech. Kybernetická bezpečnosť je systém zabezpečenia údajov, sietí alebo počítačov pred hackermi. Hackeri vyvíjajú neustále nové metódy získavania dôležitých údajov, ktoré môžu neskôr zneužiť. Webová stránka musí byť veľmi dobre zabezpečená voči takýmto útokom. Dôležité je, pravidelne vykonávať bezpečnostné audity .

 

Webstránka na mieru vs webstránka zdarma?

Webstránka na mieru je vhodná pre tých, čo chcú rozbehnúť seriózny biznis, ktorý sa v budúcnosti môže rozšíriť. Práve webstránka na mieru dodá vášmu biznisu unikátnosť a jedinečnosť. Webová stránka na mieru má jednu vynikajúcu vlastnosť – špeciálne funkcionality. Medzi tieto špeciálne funkcionality sa radia rôzne typy konfigurátorov, špeciálne formuláre, kalkulačky, formuláre a pod.

tvorba-webstranky-na-mieru-vyhody-a-nevyhodyKedy využiť webovú stránku zdarma?

  • Osobný blog – Radi píšete a chcete sa so životnými postrehmi podeliť so svojím okolím? Web zdarma je ideálny, najmä ak vám ide o obsah a nie dizajn stránky. Nielenže sa zdokonalíte v písaní, ale vďaka reakciám priateľov a známych môžete prísť na nový podnikateľský zámer.
  • Študentský projekt – Už vás nebaví spolužiakom neustále vysvetľovať, ako ste vyriešili úlohu? Presný postup zaveste na web zdarma. Ten poslúži aj v prípade projektu, na ktorom pracuje viac študentov. Zjednodušíte vzájomnú komunikáciu a naučíte sa niečo nové.
  • Jednorazová udalosť – Rozhodli ste sa, že zrealizujete nejakú udalosť ale priestor na sociálnych sieťach je príliš malý? Práve webová stránka a sociálne siete môžete využiť na marketing, aby sa materiály dostali k správnym ľuďom.
  • Malé charitatívne projekty – V tomto prípade môžete využiť webovú stránku na organizovanie rôznych akcií, ktoré slúžia napríklad na skvalitnenie života vo vašom meste alebo okolí.

Webstránka zadarmo má určite jednu veľkú výhodu ale taktiež aj množstvo nevýhod. Tou výhodou je práve to, že vás nemusí stáť vôbec nič. Horšie je to však s nevýhodami, ktorých je hneď niekoľko. Medzi najväčšie nevýhody takýchto webových stránok patrí napríklad to, že ju môžeme ťažko dohľadať na webových prehliadačoch, technická podpora takýchto webov je skôr sporadická a nevyrieši problémy včas, úpravy na webstránkach zadarmo sú zložitejšie alebo odlišné e-mailové adresy nepôsobia moc dôveryhodne. Webstránky zadarmo určite majú svoj význam, avšak musíte vždy dopredu zvážiť, na aký účel a čo od webovej stránky očakávate.

 

Výhody a nevýhody tvorba webstránok zadarmo

tvorba-webstranok-zadarmo-vyhody-a-nevyhodyZáver

Ak potrebujete webstránku pre jednoduchšie projekty, kde dizajn webstránky nie je až tak dôležitý a web je nenáročný na funkcie, vystačíte si aj z webstránkou, ktorú si vytvoríte sami na niektorých dostupných platformách na tvorbu webstránok zadarmo. V neposlednom rade tiež myslite na to, že webstránky, ktoré si vytvoríte zadarmo je problematické rozšíriť o nove funkcie. Sú obmedzené ak web potrebujete prepojiť s externými aplikáciami. Pôsobia neprofesionálne pretože doména webstránky obsahuje názov domény poskytovateľa.