Nezaradené

Tvorba Web Stránok WordPress-10 Dôvodov prečo sa Rozhodnúť pre WP

Tvorba webstránok – 10 dôvodov prečo sa rozhodnúť pre WordPress

WordPress pôvodne vznikol ako redakčná platforma pre osobné blogy. Po niekoľkoročnom vývoji sa ale premenil na plne modifikovateľný redakčný systém (content management system – CMS), ktorý umožňuje vytvárať multifunkčné a náročné weby s ohľadom na aktuálne trendy. Dnes WordPress ponúka oveľa viac ako v minulosti a v niektorých prípadoch je dokonca lepšou voľbou, ako klasická webová stránka.

Najlepšia vec na WordPress je tá, že je veľmi užívateľsky prívetivý a dokáže sa v ňom ľahko orientovať aj človek, ktorý sa o webstránky doteraz nezaujímal. To je hlavný dôvod prečo je WordPress najpopulárnejšie CMS-ko vôbec. A aby sme naše slová potvrdili, tak si predstavte, že v súčasnosti na WordPresse beží odhadom až 25 % všetkých webových stránok na svete! Na svojich projektoch ho používajú aj giganty ako Google, Facebook, CNN, eBay či New York Times. Poďme sa spoločne pozrieť na 10 dôvodov, prečo by ste sa mali rozhodnúť práve pre WordPress.

1.Bol, je a bude zadarmo

WordPress je úplne bezplatný, čo znamená, že ho môžete sťahovať, inštalovať, použiť a upraviť podľa vašich potrieb. Všetko úplne zadarmo a bez obmedzení. V administrácii hostingu dnes už väčšinou stačí len kliknúť  na tlačidlo „Inštalovať WordPress“ a máte web. Avšak web, ktorý je rovnaký ako tisíce iných webov, nemôžete ho nechať tak, ak chcete pôsobiť seriózne. Musíme teda doplniť, že…

Zas tak úplne zadarmo to nebude

Tvorba WordPress stránok bude stáť určité peniaze alebo minimálne váš čas. Teda buď sa vám o vytvorenie postará špecializovaná firma (môžeme aj my, pozri sekciu tvorba webstránok J) alebo počítajte s nákladom v podobe vášho času:

  • výber, nastavenie a doladenie dizajnu
  • výber, inštalácia a nastavenie potrebných pluginov (doplnkov a rozšírení), ktoré web napríklad zabezpečia, pridajú ďalšie potrebné funkcie, ktoré WordPress v sebe nemá
  • udržiavať aktuálny web, komentáre a pluginy
  • pridávať a vytvárať nový obsah

Suma sumárum, predovšetkým na začiatku podnikania, kedy potrebujete každé euro, je táto výhoda obzvlášť významná vec. Neplatíte žiadne mesačné poplatky, zaplatíte len za prípadné vytvorenie. Všetky ďalšie editácie zvládnete sami alebo len s minimálnym úsilím.

2. Moderné WordPress témy a dizajny

Oficiálna stránka WordPress.org obsahuje viac ako 2 000 tém, ktoré sú zadarmo na stiahnutie. Pokiaľ vám základné dizajny nestačia a máte záujem o niečo náročnejšie, môžete si vybrať z tisícov tém ponúkaných rôznymi firmami a jednotlivcami z celého sveta.

Za poplatok tak získate veľmi profesionálny dizajn s vynikajúcou funkčnosťou. Veľká väčšina kvalitných šablón je aj responzívna! To znamená, že sa bude vaša firemná webstránka dobre zobrazovať aj v mobilných zariadeniach a tabletoch. Výberu témy však venujte dostatočnú pozornosť, pretože nie je všetko zlato čo sa blyští. Odporúčame, aby vám poradil niekto skúsenejší.

A čo cena WordPress témy? Obvyklé ceny sú 9, 29, 49 alebo 59 dolárov. Len veľmi ojedinele cena prekročí hranicu 100 dolárov. Pri pohľade na najnovšie moderné šablóny je jasné, že keby ste si ich nechali vytvoriť na mieru grafickému štúdiu, tak vás vyjdú aj viac ako 100-krát drahšie!

3. Rozšíriteľná funkčnosť

WordPress sám o sebe postačí, ale jeho základná funkčnosť nemusí postačovať každému. V prípade, že potrebujete niečo špeciálne, tak do neho môžete doinštalovať pluginy (alebo ak chcete moduly či rozšírenia), ktoré mu rozšíria funkcionalitu. Podobne ako je množstvo tém, tak existuje aj kvantum pluginov – opäť sú zadarmo alebo aj za peniaze. A viete čo je úplne skvelé? Že na každý problém už určite existuje funkčné rozšírenie, stačí len správne hľadať.

Pluginy budete potrebovať predovšetkým na:

  • zabezpečenie a nastavenie zálohovania
  • sociálne siete (tlačidlá, odkazy)
  • kontaktné formuláre
  • fotogalérie
  • zlepšenie SEO a rýchlosti načítavania
  • e-shop vo WordPresse

Pluginy

Otvorenosť – vlastný zásuvný modul si môže vytvoriť úplne každý, kto sa vyzná v programovaní web stránok.

Dostupnosť – existuje neuveriteľné množstvo zásuvných modulov, ktoré riešia ešte väčší počet rôznych problémov. WordPress ponúka viac ako 24 000 zásuvných modulov!

Cena – každý, kto chce publikovať svoj vlastný zásuvný modul na webstránke WordPress.com, ho musí zverejniť na používanie zadarmo, vrátane komerčného použitia.
tvorba-webstranok-wordpress

4. Optimalizácia pre vyhľadávače

Tvorba WordPress webstránok je výhodná aj z pohľadu SEO. Dajú sa totiž veľmi rýchlo a jednoducho optimalizovať pre vyhľadávače. V očiach vyhľadávačov tak bude váš nový web vypadať dokonalo. To vám pomôže získať mnoho návštev a potenciálnych zákazníkov, bez väčšej námahy.

Kód WordPressu je navyše konzistentný, čo oceňuje predovšetkým vyhľadávač Google. S pomocou správneho nastavenia je potom možné každý váš príspevok alebo stránku upraviť tak, aby sa s najväčšou možnou pravdepodobnosťou umiestnila na vyšších pozíciách vo vyhľadávači.

RADA: Keď budete prispievať častejšie, vaše stránky budú priťahovať Google bota ako magnet. Roboti neustále prehľadávajú nový obsah a indexujú nové stránky v rámci hodín či dokonca minút po ich zverejnení. Vytvárajte teda nový a unikátny obsah pravidelne, nielen na začiatku!

5. E-shop na WordPresse

Ako sme už vyššie jemne načrtli, tak WordPress umožňuje vytvoriť aj e-shop. Je však potrebné si uvedomiť, že tvorba e-shopov nie je tvorba informačných stránok o ich úspechu a neúspechu rozhodujú tisíce maličkostí.

Asi najznámejší e-shopový plugin WooCommerce, je vyvíjaný globálne, to znamená, že slovenské špecifiká úplne nerieši. Prispôsobenie vás bude stáť čas alebo peniaze za programátorské úpravy. Ak ste si tohto vedomí, tak nemôžeme WordPressu nič vytknúť.

Pokiaľ však nemáte programátora alebo si netrúfate na nastavenie sami, tak bude pre vás lepšie siahnuť po hotovom e-shopovom riešení alebo nájsť firmu, ktorá všetko zabezpečí za vás.

6. Dostatok programátorov

V náväznosti na odstavec vyššie však musíme jedným dychom dodať, že so zháňaním programátorov by nemal byť problém. Ak nenájdete vhodný plugin alebo tému, tak si môžete oboje nechať naprogramovať na mieru. A výhodou WordPress je to, že vďaka svojmu obrovskému podielu na trhu sa ním zaoberajú tisícky programátorov a vy relatívne ľahko nájdete niekoho, kto sa môže do toho obratom pustiť.

Ak by ste mali e-shop na mieru naprogramovaný v jednej firme, tak by ste nového programátora hľadli oveľa dlhšie. A zrejme by vás to aj vyšlo podstatne drahšie, pretože sa bude musieť zoznamovať s tým, čo programoval niekto pred ním. A verte, že toto zožerie veľa času = aj peňazí.

Pri WordPresse tento problém úplne odpadá, pretože jeho funkcie sú zdokumentované a známe. WordPress programátor ho podrobne pozná a vašu požadovanú úpravu urobí rýchlejšie ako v neznámom kóde. A keď nebudete s prácou programátora spokojní, ľahšie ho nahradíte. Nie je dokonca žiadny problém najať si programátora na druhom konci sveta (obľúbená je napríklad India). Samozrejme to ale vyžaduje angličtinu a komunikáciu výhradne cez internet.

WordPress je vyvíjaný s dôrazom na bezpečnosť. Ak je v súčasnej verzii systému objavená potenciálna hrozba, tak vám garantujem, že práve v tejto chvíli stovky programátorov pracujú na jej oprave. Vďaka tomu je považovaný za pomerne bezpečný a zabezpečený systém hoci aj pre náročnejšie biznis webstránky.

7.Rýchlosť komunikácie a pohodlné ovládanie

Vzhľadom na to, že si obsah na WordPress stránku pridávate sami, nevzniká oneskorenie medzi ich napísaním a zverejnením. Vaši čitatelia majú istotu, že informácie, ktoré dostanú, sú aktuálne. Vďaka automatickej integrácii so sociálnymi sieťami, ako je Facebook, Twitter, Google+ či LinkedIn, sa navyše vaše články tiež bleskovo dostanú k vašim fanúšikom.

Okrem toho WordPress prostredníctvom komentárov umožňuje rýchlu a hlavne obojsmernú komunikáciu. Jedná sa o veľkú výhodu v porovnaní s tradičnými webovými stránkami – tie sa zvyčajne obmedzujú len na obyčajnú záložku „Kontaktujte nás“, ktorá však nikdy nebude mať kvality otvorenej diskusie. Perličkou zostáva, že aj kľúčové slová, použité v komentároch pod vašimi príspevkami, sa podieľajú na zlepšení vašej pozície vo vyhľadávačoch.

Milióny používateľov každý deň a neustále pribúdajú ďalší a ďalší. Dôvod, prečo sa základňa užívateľov WordPressu rapídne rozširuje, je v jednoduchosti jeho používania. Ak náhodou narazíte na niečo, s čím si neviete rady, tak si môžete byť istí, že podobný problém už riešil niekto pred vami a riešenie si stačí len vygoogliť.

Naučiť sa pridávať a editovať príspevky vo WordPresse je asi také jednoduché (alebo možno ešte jednoduchšie), ako zvládnuť MS Word. Naučiť sa ovládať prvky WordPressu zaberie úplnému nováčikovi iba pár hodín času a s pomocou skúsenejšieho poradcu sa tento čas môže ešte výrazne skrátiť. Po istom čase budete všetko robiť plne automatizovane a naučíte sa experimentovať.
responsive-1622825_640

8. Responzívny dizajn kompatibilný s mobilnými zariadeniami

Mobilné zariadenia sú pomaly ale isto platformou číslo jedna. Obrovské množstvo ľudí sa dennodenne pripája na internet častejšie zo svojho mobilného telefónu ako z počítača a tento trend má podľa odborníkov ďalej silnieť. WordPress je na nový trend 100 % pripravený. Automaticky rozpozná, či si váš blog užívateľ prezerá z mobilu alebo stolového počítača, a tomu tiež prispôsobí podobu obsahu. Nemusíte teda vynakladať námahu ani peniaze na samostatnú mobilnú verziu vášho webu.

9.Najlepší blog s možnosťou plánovania

WordPress pôvodne vznikol ako blogovacia platforma. Až neskôr sa z neho vyvinul komplexný, plne funkčný nástroj na tvorbu a administráciu profesionálnych webových stránok. Základná funkcia WordPress, blog, dodnes nevymizla a stále je jednou z jeho najlepších funkcií. Umožňuje veľmi jednoduchým spôsobom komunikovať s vašimi aktuálnymi alebo potenciálnymi zákazníkmi, pridávať na webstránku nové informácie, fotografie, videá, či odkazy na iné zaujímavé zdroje informácií.

Vďaka možnosti plánovania príspevkov si môžete rozvrhnúť postupné zverejnenie blogových príspevkov. Táto funkcia vám umožní napríklad rozvrhnúť 10-dielny seriál tak, aby každý týždeň vyšiel jeden príspevok. Vy pritom vložíte do blogu naraz všetky články a ďalších dvanásť týždňov už môžete len sledovať, ako sa postupne objavujú na vašom blogu.

10.Môžete sa sústrediť len na to v čom ste dobrý

Časté postovanie príspevkov či vašich názorov na dianie vo vašom odvetví poskytuje veľký potenciál na vybudovanie vzťahu s vašimi čitateľmi. Takú silu tradičné webové stránky nemajú a nikdy mať nemôžu – ich formátovanie je príliš časovo náročné.

WordPress vám však umožní zázraky: príspevok zverejníte behom pár sekúnd a odkazy naň sa môžu objavovať všade na vašich stránkach. Ak sa chcete stať uznávanou autoritou v odbore, tak si nemôžete dovoliť strácať čas s toľkými úpravami vašich webových stránok – rýchlosť je základ! Už nemusíte otravovať vášho grafika alebo programátora, aby vám na web stránku pridal nové fotografie, alebo upravil texty podstránky. Teraz to dokážete vďaka jednoduchej administrácii sami.

Tvorba webstránok na WordPresse? 10 krát áno!

Vymenovali sme niektoré výhody WordPressu oproti tradičným webovým stránkam – a nejedná sa rozhodne o podradné pseudo výhody. Ak sa práve rozhodujete, či pre svoju firemnú prezentáciu využijete WordPress alebo stavíte na „klasiku“, možno vás práve tieto argumenty presvedčia, k čomu sa prikloniť.

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom WordPressu a webových stránok postavených na tomto systéme, neváhajte a napíšte nám komentár pod týmto článkom. My v IDCREW totiž bežíme hrdo na WordPresse!