Nezaradené

Porovnanie a recenzie dvoch poskytovateľov webhostingu – ionos a websupport

Slovensko je zemou s veľmi vysokým stupňom digitalizácie. S ňou sa ruka v ruke spájajú služby ako je webhosting, tvorba webových stránok a prenájom digitálneho priestoru. Slovenský trh si delia nadnárodní velikáni s domácimi podnikmi. Dnes si predstavíme a porovnáme dva z nich.

Úspešný velikán

porovnanie webhostinguSpoločnosť IONOS bola založená v roku 1988 ešte pod hlavičkou 1&1 a je podľa vlastných údajov najväčšou hostingovou spoločnosťou v Európe. Pre 8 miliónov zákazníkov, zväčša z radov malých a stredných podnikov, hosťuje 12 miliónov registrovaných domén. Svoje servery má v Európskej únii a v USA. Poskytuje služby pre správu dát v digitálnej podobe od registrácie novej domény, vytvorenia webových stránok a webhostingu až po migráciu procesov do cloudu. Môžete si prenajať zdieľané, virtuálne aj dedikované severy, podpora je k dispozícii počas bežných otváracích hodín od pondelka do piatka. Pre naliehavé prípady mimo túto dobu existuje aj linka pomoci zákazníckeho servisu.

Domáca hviezda

porovnanie webhostinguWebsupport vznikol v roku 2002 na Slovensku a má za sebou klasický príbeh garážového startupu. Dnes patrí k najväčším a najznámejším poskytovateľom webhostingu na Slovensku. V roku 2019 sa stal súčasťou skupiny Loopia Group a pokračuje vo svojej expanzii v Európe. Pre takmer 183 tisíc zákazníkov spravuje skoro 220 tisíc domén. So svojimi službami sa angažuje v podpore určitých profesií. Ponúka zdieľané, cloudové aj dedikované servery s možnosťou využitia služieb ich správy. Zákaznícka podpora je aj počas víkendov k dispozícii dlho do večera, ale nie nepretržite.

Porovnanie najdôležitejších kritérií

Hneď na úvod musíme povedať, že klasické porovnanie ceny a výkonu nám títo dvaja poskytovatelia rozhodne neuľahčili. Počas našich rešerší prišlo k zmene použitých jednotiek. Jeden z hostiteľov počíta na časové báze a druhý na báze veľkosti. Počas písania tohto článku prišlo aj k zmene cien taríf, takže je vždy potrebné, overiť si aktuálnosť údajov v nasledujúcej tabuľke. Zhrnuli sme tam prehľad najdôležitejších prvkov webhostingu. Údaje sme prebrali z internetových stránok týchto dvoch poskytovateľov ku dňu 15. 2. 2021. Údaje nie sú prepočítané do zhodných jednotiek. Údaje sú prevzaté z https://www.websupport.sk a https://www.ionos.sk.
Webhosting IONOS Websupport
Náklady Od 5,00 eúr/rok 1,01 eúr/0,3 GB
Webspace 100 GB Možnosť výberu až 50 GB
Domény Veľký výber domén a subdomén Veľký výber domén a subdomén
Podstránky bez obmedzenia Tarify s 5 a neobmedzenými podstránkami
E-maily neobmedzený počet schránok Neobmedzený počet schránok, nie všetky tarify majú vlastný e-mail
SSL zadarmo Bez údajov/za úhradu
Disky NVM SSD
WordPress podporované podporované
Mobilná verzia áno áno

Obaja poskytovatelia ponúkajú stavebnicový systém na tvorbu vlastných webových stránok prostredníctvom niekoľkých klikov. Websupport ponúka integráciu blogu, kontaktný formulár, ako aj editor obrázkov. IONOS má pripravených viac ako 70 000 doplnkov zdarma, medzi ktorými nájdete aj tieto funkcie. Obaja poskytovatelia sľubujú prehľadné, jasné a flexibilné zmluvy.

Zákaznícka podpora

Taktiež sme otestovali aj kvalitu zákazníckeho servisu oboch poskytovateľov. Trpezlivosť pracovníkov sme telefonicky skúšali začiatočníckymi otázkami a musíme povedať, že obaja poskytovatelia obstáli s bravúrou. Aj dostupnosť prostredníctvom e-mailovej korešpondencie bola prekvapivo rýchla. IONOS okrem toho na svojej stránke nahromadil v sekcii Báza znalostí rozsiahly archív nie iba často kladených otázok, ale aj užitočných informácií z oblastí webhostingu, domén a základných vedomostí. Aj Websupport má prehľadnú stránku s najrôznejšími témami, ktoré sa väčšinou týkajú poskytovania jeho služieb, ale stránke chýba všeobecnejšie informatívne zameranie.